Na jaki projekt domu nowoczesnego się zdecydować i czy warto?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na nowoczesne domy z płaskim dachem, które są bardzo praktyczne, ekonomiczne i stylowe. Domy ze stropodachami modne były przede wszystkim w latach 70., ale obecnie na nowo powracają one do łask. Bez wątpienia nie bez powodu. Na ich korzyść przemawia wiele zalet. Czas najwyższy się o niech przekonać.

Projekty domów nowoczesnych zawsze na czasie – co przemawia na ich korzyść?

Dom nowoczesny z dachem płaskim nie jest często spotykany w Polsce, ale stopniowo ulega to zmianie. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć można:

• dużą odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych w postaci podmuchów wiatru;
• wysoki poziom bezpieczeństwa i łatwość podczas wchodzenia na dach;
• możliwość bezproblemowego zainstalowania na dachu instalacji fotowoltaicznych, czyli korzystania z alternatywnych źródeł energii;
• ekonomiczność w postaci zmniejszonych strat ciepła;
• duże pole do popisu podczas zagospodarowywania wolnej przestrzeni na dachu budynku.

Jaki rodzaj stropodachu i jego pokrycia?

Podczas wybierania projektu domu nowoczesnego z płaskim dachem należy zwrócić uwagę na rodzaj stropodachu. Do wyboru jest stropodach wentylowany lub niewentylowany. W pierwszym przypadku stosuje się izolację termiczną i przeciwwilgociową. Warstwy te oddziela pustka powietrzna. Z kolei przy stropodachu niewentylowanym owej pustki powietrza między warstwami izolacji nie ma. Większość inwestorów słusznie wybiera stropodach wentylowany ze względu na mniejszą ucieczkę ciepła i mniejsze zawilgocenie.

Kolejną kwestią jest rodzaj pokrycia stropodachu. Już sama budowa dachu płaskiego jest znacznie prostsza i tańsza niż dachu spadzistego. Zwykle na stropodachu układa się warstwowo płyty bitumiczne. Za trwalsze uważa się papy asfaltowe, które zapewniają lepszą izolację cieplną, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i elastyczniejsze. Na takim płaskim dachu można zaaranżować przestrzeń zieloną, czyli prywatny ogród lub wykorzystać wolną przestrzeń na taras. Możliwości aranżacyjnych jest oczywiście znacznie więcej.

Więcej: https://www.domywstylu.pl/domy-nowoczesne/