Kupujemy projekt domu — dlaczego warto wybrać domy góralskie?

Domy góralskie są inspirowane stylem zakopiańskim. To z Podhala na całą niemal Polskę rozprzestrzeniła się moda na drewniane budynki, zarówno w formie domków letniskowych, jak i domów całorocznych. Wyróżnia je bogate wzornictwo inspirowane sztuką ludową, a także panujący we wnętrzach przyjazny mikroklimat.

Coraz częściej inwestorzy szukają projektów domów, które będą nie tylko designerskie, ale też ekonomiczne w budowie i eksploatacji. Liczy się dla nich również mikroklimat, który znacznie bardziej sprzyjający jest we wnętrzach drewnianych niż jakichkolwiek innych. Osoby, którym zależy na tych cechach, jako jedną z opcji rozważają właśnie domy góralskie.

Różnorodna stylistyka

Wbrew pozorom domy w stylu góralskim mogą różnić się między sobą rozwiązaniami architektonicznymi, metrażem czy bryłą. Bardzo często obok klasycznych projektów inspirowanych architekturą Zakopanego sprzed lat w biurach widzimy projekty unowocześnione. Bazują one na współczesnych rozwiązaniach architektonicznych, włączając w nie sztukę ludową. Nowoczesny dom może zachować strzelisty dach, ale też posiadać liczne przeszklenia, elementy z drewna lub stali.

Z gór do biur projektowych przywędrowały też pomysły na okazałe dworki, kilkupiętrowe wille oraz kompaktowe dacze, idealne do wypoczynku wakacyjnego w plenerze.

Zalety domów z drewna

Domy w stylu góralskim powstają przede wszystkim z drewna. Z tego samego naturalnego materiału tworzony jest szkielet nieruchomości. Wnętrza takiego budynku są ciepłe, przytulne i pozytywnie wpływają na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Ponadto cechami domów góralskich jest to, że:

  • powstają szybciej niż murowane,
  • nie wymagają tak solidnych fundamentów,
  • są energooszczędne,
  • mogą być łatwo przebudowywane lub modernizowane,
  • mają wysoki poziom izolacji akustycznej, są ciche w środku.

Technologia budownictwa drewnianego ze względu na powyższe aspekty ma szansę na dynamiczny rozwój w Polsce (opierając się na przykładzie pozostałych krajów europejskich). A to oznacza, że domy góralskie będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dlatego dzisiaj stanowią dobrą inwestycję.