Każdy chciałby mieszkać w domu idealnym. Na pewno takie istnieją, jednakże idealne projekty domów spełniają wymagania konkretnych inwestorów. Ten sam projekt dla jednych rodzin będzie spełniał wszystkie kryteria doskonałości, u innych zaś nie wzbudzi zainteresowania. Inne są bowiem potrzeby, wyobrażenia i możliwości finansowe inwestorów. Najbliższy ideałowi będzie zawsze projekt indywidualny, jednak warto też korzystać z gotowych projektów domów.
Jakie są kryteria dobrego projektu?
Dla większości klientów satysfakcjonujący jest wybór po prostu projektu dobrego. Zwłaszcza gdy nie bardzo wiadomo, jak miałby wyglądać idealny budynek. Jakimi kryteria zatem należy brać pod uwagę? Warto przyjrzeć się parametrom takim, jak:
- układ funkcjonalny wnętrz (dom wybieramy od „środka”, nie od zewnątrz),
- kształt bryły budynku (bryła powinna być zwarta, na kształcie kwadratu lub prostokąta, bez uskoków, wykuszy – taki dom tańszy jest w budowie, oszczędniejszy w ogrzewaniu),
- dach dwuspadowy (szczelny, energooszczędny, trwały i tani w budowie),
- wysoka ściana kolankowa w przypadku domu parterowego z poddaszem (by pomieszczenia miały wysokość umożliwiającą wygodne poruszanie się domowników),
- odpowiednia powierzchnia domu (w przypadku przeciętnej polskiej rodziny złożonej z 3-5 osób, wystarczającą powierzchnia jest 130 – 160 metrów kw. powierzchni użytkowej).
Dom funkcjonalny, to znaczy jaki?
Jeśli chodzi o funkcjonalność domu, jest wiele wymagań i mnóstwo rozwiązań. Na co inwestorzy powinni zwrócić uwagę? Elementy, którym warto się przyjrzeć to:
- strefa wejściowa domu (to zwykle wizytówka, więc trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest wiatrołap, jakiej wielkości jest przedsionek, czy jest miejsce na wieszak dla gości),
- wc z umywalką dla gości na parterze,
- jak są umiejscowione schody, czy nie zajmują dużo miejsca,
- usytuowanie kuchni i strefy jadalnej,
- usytuowanie sypialni i pokoi dziecięcych,
- podział domu na strefę dzienną i strefę nocną.
Projektanci starają się, by wszystkie projekty domów spełniały wymagania funkcjonalności. Inwestorzy muszą wybrać ten projekt, który jest najodpowiedniejszy dla ich rodziny. Jednego ideału nie ma.