Dom dwurodzinny – czy to dobry pomysł?

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, czy nie zainwestować w dom dwurodzinny? Tego typu struktury są coraz popularniejsze. Rozwiązanie to może być też bardzo korzystne. Dowiedz się więcej o jego zaletach i sprawdź, czy dom dwurodzinny to coś dla Ciebie i Twoich bliskich.

Dla kogo dom dwurodzinny?

Domy dwurodzinne i wielopokoleniowe mają bogatą tradycję w naszym kraju, a obecnie wracają do łask. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby chcące zapewnić bezpieczeństwo i opiekę swoim starszym rodzicom oraz rodzice, którzy chcą zapewnić dobry start w dorosłość swoim dzieciom. Najczęściej stosowanym schematem jest  taki, gdy jedno mieszkanie zajmują nestorzy rodu, a drugie ich dzieci oraz wnuki. Często też dodatkowe lokum jest przeznaczone dla dorastających dzieci – tak aby umożliwić im naukę samodzielności, jednak nie wypuszczać całkowicie z gniazda. Oba te rozwiązania są bardzo korzystne.

Na dom dwurodzinnyjak na domywstylu.pl można się jednak zdecydować wspólnie z rodzeństwem lub przyjaciółmi – funkcjonalny bliźniak lub inne rozwiązanie pozwoli zachować odrębność, a jednocześnie umożliwi częste spotkania towarzyskie i niesienie sobie wzajemnej pomocy. Taki dom można również postawić z myślą o wynajmie, który pomoże spłacić kredyt zaciągnięty na budowę lub zapewni dodatkowy dochód.

Zalety domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne to nie tylko sympatyczna koncepcja, ale również wiele wymiernych korzyści. Należą do nich:

  • niższe koszty budowy i zakupu działki niż w przypadku dwóch odrębnych budynków, a nawet zakupu dwóch mieszkań,
  • ograniczenie wydatków związanych z opieką nad osobą starszą,
  • poczucie bezpieczeństwa i możliwość wzajemnej pomocy w różnych sytuacjach,
  • niższe koszty utrzymania domu – wszystkie opłaty dzielone pomiędzy dwie rodziny,
  • dowolny poziom prywatności – dzięki możliwości zastosowania różnych rozwiązań budowlanych,
  • możliwość wybrania sobie sąsiadów i komfort związany z mieszkaniem po sąsiedzku z kimś znanym i bliskim.

Przemawiają do Ciebie te argumenty? Być może dom dwurodzinny jest tym, czego szukasz!