projekt garażu

Czym się kierować, wybierając projekt garażu

Podstawowym zadaniem garażu jest przechowywanie samochodu, by zapewnić mu ochronę przed złodziejami oraz przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dlatego często wybieraną opcją jest dom z garażem w bryle w budynku. Jednak wiele osób woli realizować projekt garażu wolno stojącego. Czy faktycznie do dobre rozwiązanie? Jeśli tak, czym się kierować przy wyborze projektu?

Zalety garażu wolno stojącego

Garaż w bryle budynku ma jedną wadę: zabiera powierzchnię mieszkalną domu. Dlatego osoby, które dysponują dużą działką, decydują się na postawienie garażu wolno stojącego. Jest też opcja pośrednia: garaż dobudowany do jednej ze ścian budynku mieszkalnego. Przejście do niego jest z części mieszkalnej domu, a nie umniejsza metrażu użytkowego domu.

Dla inwestorów zainteresowanych projektem garażu wolno stojącego ważne jest, że ten zwykle niepozorny budyneczek może być wzbogacony o dodatkowe pomieszczenia takie jak:

  • pomieszczenie gospodarcze, przeznaczone np. na warsztat lub do przechowywania maszyn i narzędzi ogrodniczych, sprzętu sportowego czy opału,
  • kuchnia letnia, gdzie gotuje się posiłki w ciepłe dni, by nie przegrzewać domu, przygotowuje przetwory z owoców i warzyw na zimę,
  • pokój gościnny, gdzie goście mogą się czuć swobodnie.

Do takiego garażu muszą być doprowadzone takie media jak elektryczność, woda i kanalizacja.

Można też wybrać projekt garażu z dobudowaną wiatą na drugi pojazd czy auto gości.  Spotyka się też propozycję tarasu, co przydaje się wtedy, gdy przy budynku mieszkalnym nie przewidziano miejsca na odpoczynek na powietrzu.

Tak więc nowoczesne garaże nie przypominają byle jak skleconych budyneczków, które często traktowano jak graciarnię. Pełnić mogą kilka funkcji, a wnętrza są tak zaplanowane, by można je w pełni wykorzystywać nie tylko do przechowywania pojazdów, ale też wielu innych rzeczy, z zachowaniem ładu i porządku.

Jedno – czy dwustanowiskowy?

Coraz częściej rodziny dysponują więcej niż jednym samochodem. Dlatego garaż dwustanowiskowy (albo wielostanowiskowy) jest koniecznością. Jednak nawet tam, gdzie jest jedno auto, warto, jeśli są takie możliwości, wybudować garaż na więcej pojazdów. Z czasem pojazdów może być więcej, a tymczasowo niewykorzystane miejsce można dowolnie zagospodarować.